Tervisetehnoloogiate hindamisest Tartu Ülikoolis
Kui arenenud riikides on TTH olnud tervisepoliitikat puudutavate otsuste toeks üle 25 aasta ja praeguseks selgelt institutsionaliseerunud tegevussuund, siis Eestis on süstemaatiline tervisetehnoloogiate hindamise alane tegevus märksa lühema ajalooga.
Eestis algasid TTH alase tegevuse käivitamise ettevalmistused aastatel 2010–2011 ja realiseerusid 2012. aasta alguses, kui tervishoiuteaduste võimekuse edendamise programmi TerVE raames alustati TTH kompetentsikeskuse loomist. Projekti täitjaks oli Tartu Ülikooli tervishoiu instituut (täna peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut), kus oli olemas varasem TTH alane praktiline kogemus kulutõhususe analüüside koostamisest ning koostööst Euroopa TTH-asutuste võrgustikus EUnetHTA.
Projekti eesmärgid olid TTH alase võimekuse väljaarendamine, institutsionaalse tugistruktuuri rajamine Eestis ning tervisetehnoloogiate hindamise toetamine, sh hindamise metoodiline arendamine ning kohalikke olusid arvestavate teadusuuringute ja analüüside teostamine. Perioodil 01.02.2012 – 31.06.2015.a rahastati tegevusi Eesti Teadusagentuuri ja Tartu Ülikooli vahel sõlmitud partnerluslepingu alusel Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest ning Sotsiaalministeeriumi ja Tartu Ülikooli kaasfinantseerimise toel.
Projekti jooksul loodi TÜ tervishoiu instituudi koosseisus töörühm (TTH keskus), koolitati töötajad ning arendati tervisetehnoloogiate hindamise (TTH) metoodilist baasi. Vajaliku kompetentsi omandamiseks osalesid TTH keskuse töötajad kokku 24 koolitusel, sh 1väliskoolitustel Yorki ülikoolis jt tunnustatud tervishoiuökonoomika valdkonna tippkeskustes.
Perioodil 2012-2015 koostati 20 tervisetehnoloogiate hindamise raportit, mis on tervishoiu üldsuse poolt hästi vastu võetud ning mille tulemusi on kasutatud mitmete Eesti tervishoiu jaoks oluliste probleemide lahendamisel.
Projekti teavitustegevustena korraldati TTH keskuse aastakonverentse, lisaks esitleti TTH raportite tulemusi ka rahvusvahelistel teaduskonverentsidel ning erinevatel eriaalaseltside jt huvirühmade korraldatavatel seminaridel ja konverentsidel Eestis. Raportid avaldati ka trükis ning edastati olulistele koostööpartneritele, haiglatele ja erialaseltsidele. Ajakirjas Eesti Arst avaldati viis TTH metodoloogiat tutvustavat ja raportites teostatud analüüsidele tuginevat teadusartiklit.
Projekt on olnud edukas ja programmi TerVE eesmärgid on täidetud, aidates kaasa Eesti tervishoiusüsteemi tõhusamaks muutmisele. Programmi TerVE raames loodud töörühma baasil on esmakordselt Eestis tekkinud ainulaadne TTH alane kompetentsikeskus, millel on piisav tervisevaldkonna rakendusuuringute võimekus ning Eesti tervishoiu valdkonna oluliste osapoolte (Eesti Haigekassa, Sotsiaalministeerium, haiglad, erialaseltsid) tunnustus.
Töörühm jätkab alates 2015.a teisest poolest tervisetehnoloogiate hindamistegevust Sotsiaalministeeriumi toetusel.