TTH olemus ja rakendused
Iga uue tervisetehnoloogia - ravimeetod arstiabis või sekkumine rahvatervishoius – kasutuselevõtuga kaasnevad senisest suuremad kulud, kuid tehnoloogia rakendamisest saadavate tulemite mõõtmine on keeruline. Uue ravimeetodi hindamisel on selle efektiivsus ja ohutus alati esikohal. TTH käigus sünteesitakse see informatsioon majandusliku kulutõhususega, lisatakse organisatsiooniliste muudatuse analüüs ja mõju eelarvele ehk uuritakse, millised sotsiaalsed mõjud lisaks paranemislootusele kaasnevad uue meetodi kasutamisega.
TTH ülesanded Eestis on:
- anda enne uute tervisetehnoloogiate kasutuselevõtmist tõenduspõhine hinnang nende potentsiaalsetele eelistele, riskidele ja kulutõhususele;
- tegeleda kasutuselolevate tervisetehnoloogiate võrdleva hindamisega, rõhuasetusega kliinilise efektiivsuse ja ohutuse ning majandusliku põhjendatuse tõenduspõhisusele;
- toetada ravijuhiste kohandamist Eesti oludele, kaardistades vastavate raviteenuste kasutamise efektiivsust ja kulutõhusust.
TTH raportite koostamine toimub avalikes huvides, toetab tervishoiupoliitilisi otsustusprotsesse tervishoiuteenuste, soodusravimite kättesaadavuse ja avalike vahendite säästliku kasutamise tagamisel. Näideteks, kus Eestis kasutatakse tervisetehnoloogiate hindamise (TTH) tulemusi, on haigekassa tervishoiupoliitilised otsused uute diagnostika- ja ravivõimaluste lisamiseks tervishoiuteenuste nimekirja ning Sotsiaalministeeriumi hinnangud soodusravimite taotlustele.