Seireuuring annab viiruse levimusest ülevaate veebruari alguseks

Tartu Ülikooli koroonaviiruse levimuse seireuuringu järjekordses etapis, mis vältab 21. jaanuarist 1. veebruarini, analüüsitakse inimeste tervisekäitumise muutusi ja viiruse leviku dünaamikat.

Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul tuleb seekord eriti hoolega jälgida, kuidas on inimeste tervisekäitumine pärast pühi muutunud. „Pühade ajal olid mureks ennekõike nooremate täiskasvanute kokkusaamised väiksemates seltskondades ja riigisisene reisimine. See kajastus märkimisväärselt kasvanud nakatunute arvus üle riigi. Käimasolev etapp näitab, kas selles vallas on toimunud muutusi,“ selgitas Kalda.

Kümne päeva jooksul on kavas küsitleda ja testida juhuvalimi alusel 2500 täiskasvanud elanikku üle Eesti. Küsitluses uuritakse koroonaviiruse mõju inimeste igapäevasele tegevusele ja selle korraldab veebivormi abil uuringufirma Kantar Emor.

Uuringus osalejatel palutakse anda ka ninaneeluproov. Seda saab teha avalikes testimispunktides, mille tööd korraldab Medicum. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimalusega inimesed saavad proovi andmiseks kutsuda koju testimisbrigaadi. Proove analüüsib Synlabi Tallinna labor. Testitulemustega saab tutvuda tervise infosüsteemis aadressil digilugu.ee või mobiilirakenduse Testi abil. Uuringu käigus positiivse proovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul korrapäraselt, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringut teeb Tartu Ülikooli laiapõhjaline teadusrühm koostöös Synlabi ja Kantar Emoriga.
Rohkem infot uuringu kohta on Tartu Ülikooli veebilehel.

Lisateave: Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee