Tartu Ülikooli teadlase uus raamat räägib avameelselt vananemisest

Mida teevad kõik inimesed samal ajal? Vananevad muidugi. Pole vahet, kas oled sündinud eile või aastakümneid tagasi – iga päevaga saad ikka vanemaks. Kuni viimaks oledki vana, sageli eneselegi ootamatult, kirjutab Tartu Ülikooli geriaatria dotsent Kai Saks äsjailmunud raamatu "Avameelselt vananemisest" sissejuhatuses.

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi geriaatria dotsent Kai Saks kirjeldas, et vanaks ei saada äkki, vananemisega seotud tunnused hakkavad ilmnema juba päris noores eas, pärast seda, kui keha on saavutanud maksimumvõimed.

"Seega ei ole selle raamatu lugemiseks vanusepiiri. Nende kaante vahel tuleb juttu sellest, kuidas elukaare jooksul muutuvad meie keha ja vaim, suhtumine iseendasse ja ühiskonna suhtumine meisse ning kuidas nende muutustega võimalikult valutult toime tulla. On ka soovitusi, kuidas hoiduda enneaegsest vananemisest, mida teha sagedasemate vanaea haiguste ärahoidmiseks, kuidas märgata esmaseid haigustunnuseid ja kust otsida abi," võttis Saks kokku.

Saks tõdeb, et tegelikult on kogu elu ettevalmistus vanaduseks, et seda siis vääriliselt hinnata. "Nendele, kes "on osanud" vanaks saada, seda isegi koos haigustega, on kingituseks ilus pikk rahuloluaeg elu lõpus, kus on aega selgust saada nii iseendas kui maailma asjades," tõdes raamatu autor.

1. oktoobril tähistatakse üle maailma eakate päev ja pööratakse tähelepanu eakate tervisele ning tunnustatakse nende panust ühiskonda. Ida-Tallinna Keskhaigla psühhiaater ja kohtupsühhiaatriaekspert Jüri Ennet arvustas sel puhul raamatut "Avameelselt vananemisest". Loe arvustust ERR Novaatorist.

Tutvu raamatu sisukorraga kirjastuse lehel.

Lisateave:
Kai Saks