Tartu Ülikooli teadlased koguvad tervishoiutöötajatele tõenduspõhist teavet COVID-19 kohta

Koroonaviiruse haigus COVID-19 tekitab palju küsimusi, millele arstid ja tervishoiutöötajad otsivad vastuseid nii kolleegidelt kui ka teaduskirjandusest. Et vähendada nende koormust selle haigusega seotud tõenduspõhise info leidmisel, koondavad Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased uuemad uuringud ja olulisema teabe pidevalt täienevale Tartu Ülikooli veebilehele.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaan professor Margus Lember ütles, et infotulvas orienteerumiseks on vaja, et keegi hindaks tõenduspõhist ja olulist teavet süstemaatiliselt ning edastaks seda arstkonnale ja ka muudele sihtrühmadele.

„Eesliinil töötavad arstid ja tervishoiutöötajad vajavad iga päev ajakohast ülevaadet COVID-19-ga seotud uutest teadusuuringutest ja andmetest. Tegevarstid ei jõua praegu algusest lõpuni läbi töötada tohutut hulka uuringuid, mida üle maailma pidevalt lisandub. Näen, et meditsiiniteaduste valdkonnana on meil kolleegide ees kohustus neid selles toetada,“ rääkis Lember.

Nii koondavad Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased valdkonna lehele tõenduspõhise info, mis on oluline näiteks COVID-19 leviku ja ohjeldamise, patsientide ravi ning strateegiliste otsuste vastuvõtmise seisukohalt.

Tõenduspõhist infot COVID-19 kohta esitatakse mitmesugustest (teadus)allikatest ning originaalviitele lisatakse ka lühikokkuvõte, mis aitab põhilise info üles leida.

Muu hulgas saab veebilehelt teada, mida ütleb teaduskirjandus lõhna- ja maitsetaju häirete kohta COVID-19 korral, kas peaksime muretsema viiruse muteerumise pärast, kuidas on lood COVID-19 ravimi leidmisega, kui kaua kannavad patsiendid pärast sümptomite kadumist viirust edasi jpm.

Lehele jõudvat sisu koordineerib Urmas Siigur kliinilise meditsiini instituudist koos teiste teadlastega mitmest muust meditsiiniteaduste valdkonna instituudist. Veebileht „Tõenduspõhine info COVID-19 kohta“ täieneb pidevalt.

Virge Ratasepp
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist