Emakakaelavähi sõeluuringu osalust toetavate sekkumiste koosloome

Image
CBIG-Screen_logo
  
Image
naistetervis_logo

Исследование «Здоровье женщин в Ида-Вирумаа» является частью международного проекта, направленного на снижение неравенства в профилактике рака шейки матки. Скрининг рака шейки матки — важный инструмент для профилактики этого заболевания и снижения смертности, однако более половины женщин из группы риска не участвуют в скрининге. Это увеличивает неравенство, так как женщины с более низким уровнем участия находятся в большей опасности.

В этом исследовании приглашаются принять участие 750 женщин из Ида-Вирумаа в возрасте от 30 до 65 лет, которые находятся в группе повышенного риска развития рака шейки матки. Исследование состоит из двух этапов. На первом этапе участницам предлагается бесплатно сделать домашний тест, который позволяет удобно проверить своё здоровье на наличие основного возбудителя рака шейки матки — вируса папилломы человека (ВПЧ). На втором этапе будет изучено, какие меры профилактики рака шейки матки наиболее эффективны и подходящи для женщин Ида-Вирумаа. Результаты исследования помогут улучшить программы скрининга, чтобы обеспечить доступ к профилактическим услугам и снизить неравенство в области здравоохранения в этом регионе.

Исследование проводят учёные Института семейной медицины и общественного здравоохранения Тартуского университета, а также врачи и акушерки гинекологического отделения Центральной больницы Ида-Вирумаа. Исследование началось в октябре 2024 года и продлится до апреля 2025 года.

Проведение исследования согласовано с Комитетом по этике исследований при Тартуском университете (388T-3).

Информация для участниц

 

Uuring "Ida-Virumaa naiste tervis" on osa rahvusvahelisest projektist, mille eesmärk on vähendada ebavõrdsust emakakaelavähi ennetuses. Emakakaelavähi sõeluuring on oluline vahend haiguse ennetamisel ja suremuse vähendamisel, kuid rohkem kui pooled riskirühma kuuluvatest naistest ei jõua sõeluuringutele. See suurendab ebavõrdsust, kuna madalama osalusmääraga naised on suuremas ohus. 

Selles uuringus kutsutakse osalema 750 Ida-Virumaa naist vanuses 30–65 aastat, kes on kõrgendatud riskiga emakakaelavähi tekkeks. Uuring on jaotatud kahte etappi. Esimeses etapis saavad osalejad teha tasuta kodutesti, mis võimaldab neil mugavalt oma tervist kontrollida emakakaelavähi peamise põhjustaja, inimese papilloomiviiruse (HPV) suhtes. Teises etapis uuritakse, millised emakakaelavähi ennetusmeetmed oleksid Ida-Virumaa naistele kõige tõhusamad ja sobivamad, arvestades nende konkreetseid vajadusi. Uuringu tulemused aitavad kohandada ennetusprogramme, et tagada parem ligipääs tervishoiuteenustele ja vähendada tervisealast ebavõrdsust selles piirkonnas.

Uuringu viivad läbi Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadurid ning Ida-Viru Keskhaigla günekoloogia osakonna arstid ja ämmaemandad. Uuring algas 2024. aasta oktoobris ja kestab kuni 2025. aasta aprillini.  

Uuringu läbiviimine on kooskõlastatud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteega (388T-3).

Informatsioon osalejatele

 

 

CBIG-Screen teadusuuring on Euroopa Liidu toetatud projekt, mille eesmärk on vähendada ebavõrdsust emakakaelavähi sõeluuringus, suunates tähelepanu just naistele, kelle hulgas on selle vähi risk kõrgem. Kuigi emakakaelavähi sõeluuringud aitavad suremust oluliselt vähendada, ei jõua enam kui pooled ohustatud naistest sõeluuringusse, mis suurendab ebavõrdsust veelgi. 

Emakakaelavähk on naiste seas maailmas neljas kõige levinum vähk. 2020. aastal diagnoositi maailmas üle 600 000 uue haigusjuhu. Eestis saab igal aastal emakakaelavähi diagnoosi enam kui sada naist. Emakakaelavähi sõeluuring aitab haigust ennetada või siis varakult avastada ja seeläbi suremust vähendada. Eestis kutsutakse 30–65-aastased naised sõeluuringule iga viie aasta järel. Kahjuks ei osale kõik kutsutud ja osalusmäär on siiski veel alla 60%.

Projekt on rahvusvaheline ja hõlmab naisi mitmest riigist, sealhulgas Prantsusmaalt, Rumeeniast, Eestist, Portugalist, Taanist, Itaaliast ja Saksamaalt. CBIG-Screen projektis uuritakse koosloome lähenemise kaudu, kaasates poliitikakujundajaid, tervishoiutöötajaid ja ohustatud naisi, et leida viise emakakaelavähi sõeluuringute osalemise parandamiseks ja vähi ennetuse tõhustamiseks. Sekkumiste kohandamine viiakse ellu vastavalt teadusuuringute tulemustele.

Tutvu lähemalt veebilehel https://cbig-screen.eu/

H2020 Grant Agreement number 964049 — CBIG-SCREEN

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!