2. tüüpi diabeedi ravijuhend valiti aasta teoks

15. jaanuaril peeti Eesti Diabeediliidu aastakonverentsi, kus aasta parimaks teoks tunnistati Tartu Ülikooli ravijuhendite püsisekretariaadi loodud 2. tüüpi diabeedi teemaline ravijuhend.

Diabeedipäeva tähistatakse Rahvusvahelise Diabeedi Föderatsiooni eestvõttel igal aastal 14. novembril, kuid möödunud aastale planeeritud konverentsi sai koroonapiirangute tõttu pidada alles nüüd. Aasta teo auhinna sai ravijuhend “2. tüüpi diabeedi diagnostika ja ravi” koos patsientidele mõeldud infomaterjaliga. Selle auhinnaga tunnustatakse aasta jooksul Eestis kõige enam diabeedipatsientide elu mõjutanud ettevõtmist.

Ravijuhend “2. tüüpi diabeedi diagnostika ja ravi” koostati Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi ravijuhendite püsisekretariaadi ettevõtmisel ja Eesti Haigekassa rahastusel.

Eelmine 2. tüüpi diabeedi ravijuhend valmis 2016. aastal. Ravijuhendite metoodikanõunik Urmeli Katus selgitas, et vahepeal on lisandunud uut teavet erinevate ravimiklasside kohta rahvusvahelistest kliinilistest uuringutest, mis käsitlevad diabeediravimite ohutust südame-veresoonkonnale ja näitavad mõnel puhul ka otsest kasu südame-veresoonkonna haiguste ärahoidmisel. „Seetõttu leiti, et lisandunud tõendus ja diabeedi farmakoloogilise ravi soovitused ning ravialgoritm tuleb üle vaadata,“ lisas ta.

Täpsemalt käsitleb uus ravijuhend 2. tüüpi diabeedi diagnoosimist, ravi alustamist ja intensiivistamist, ravieesmärke, vere glükoosisisalduse enesekontrolli glükomeetriga ning patsiendi jälgimist. „Ravijuhendi koostamise käigus läbi töötatud tõendusele tuginedes liikus üks uuemaid 2. tüüpi diabeedi ravimiklasse (SGLT2-inhibiitorid) ravialgoritmis ettepoole ning seega paranes selle ravimi kättesaadavus patsientidele – kadus varasem suurema kehamassiindeksi piirang. Lisaks lepiti juhendi koostamise käigus kokku vere glükoosisisalduse enesekontrolli sagedus, tänu millele suurenes Haigekassa poolt patsiendile kompenseeritavate glükomeetritarvikute (nt testribad) limiit,“ kõneles Urmeli Katus.

Eesti Diabeediliidu Konverentsil olid tunnustust vastu võtmas juhendi töörühma liikmed endokrinoloog dr Kaia Tammiksaar, diabeediõde Maarja Randväli ning ravijuhendite püsisekretariaadi poolt Urmeli Katus ja Kaja-Triin Laisaar. Juhendi töörühmas osales patsientide esindajana ka Eesti Diabeediliidu president Ulvi Tammer-Jäätes.

Ravijuhendit “2. tüüpi diabeedi diagnostika ja ravi” tunnustati 25. jaanuaril toimunud juhtimiskonverentsil "Andmed räägivad" auhinnaga "Kvaliteedi tegu 2021", mida jagatakse koos Töötukassaga.

FOTO: Erakogu. Ülemöödunud laupäeval peeti Eesti Diabeediliidu aastakonverentsi, kus aasta teo auhinna sai ravijuhend “2. tüüpi diabeedi diagnostika ja ravi”. Pildil on tunnustust vastu võtmas Ulvi Tammer-Jäätes ja edasi Urmeli Katus, Kaja-Triin Laisaar, Kaia Tammiksaar, Maarja Randväli.

...

Olete oodatud kevadkonverentsile