Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskus

Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskus (EKTTK) tegutseb alates 1. jaanuarist 2016 Tartu Ülikooli konsortsiumina. Konsortsiumi eesmärk on arendada interdistsiplinaarset uurimistööd ja osaleda doktoriõppe korraldamisel käitumis- ja terviseteaduste valdkonnas ning algatada diskussioone käitumis- ja terviseteaduste küsimustes laiema avalikkuse osavõtul.

EKTTK töös osalevad järgmised ülikooli struktuuriüksused: molekulaar- ja rakubioloogia instituut, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut, psühholoogia instituut, sporditeaduste ja füsioteraapia instituut, tehnoloogiainstituut ning ühiskonnateaduste instituut.

Keskusest

Eesti Käitumis- ja Terviseteaduste Keskus (EKTTK) asutati 2001. aastal ja keskuse koosseisu kuulus asutamisel 11 uurimisrühma Tartu Ülikooli sotsiaal-, arsti-, ja kehakultuuriteaduskonnast ning Õigusinstituudist, Tervise Arengu Instituudist ja Eesti- Rootsi Suitsidoloogia Instituudist.

Alates 1. jaanuarist 2016 tegutseb EKTTK Tartu Ülikooli konsortsiumina ning keskuse töös osalevad järgmised ülikooli struktuuriüksused: molekulaar- ja rakubioloogia instituut, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut, psühholoogia instituut, sporditeaduste ja füsioteraapia instituut, tehnoloogiainstituut ning ühiskonnateaduste instituut. Konsortsiumi eesmärgiks on interdistsiplinaarsete uurimistööde arendamine ning diskussioonide algatamine käitumis- ja terviseteaduste valdkonnas.

Oma eesmärgi saavutamiseks keskus:

• korraldab ja teeb käitumis- ja terviseteaduste valdkonnas interdistsiplinaarseid uuringuid, taotledes selleks uurimisgrante ja -toetusi;
  • korraldab käitumis- ja terviseteaduste küsimusi käsitlevaid interdistsiplinaarseid kollokviume, seminare ja konverentse;
  • osaleb magistri- ja doktoriõppe korraldamises käitumis- ja terviseteaduste valdkonnas, organiseerides loengutsükleid ja seminare ning koordineerides interdistsiplinaarsete doktoritööde juhendamist;
  • korraldab laiemale avalikkusele mõeldud loengutsükleid, diskussioone ja ümarlaudu mitmesuguste eluvaldkondade esindajate osavõtul;
  • teeb ettepanekuid külalisõppejõu või -teaduri nimetuse andmiseks ülikoolis kehtestatud korras;
  • valmistab ette keskuse publikatsioone;
  • arendab rahvusvahelist koostööd teiste käitumis- ja terviseteaduste keskuste ja muude käitumis- ja terviseteaduste valdkonnaga tegelevate üksustega;
  • osaleb kodumaiste ja rahvusvaheliste konverentside ja kongresside korraldamisel;
  • edastab avalikkusele rakenduslikke uurimistulemusi teaduslikult põhjendatud ettepanekutena;
  • täidab muid käitumis- ja terviseteaduste õpetamise ja uurimisega seotud ülesandeid.

Keskusel on nõukogu, kuhu kuuluvad keskuse töös osalevate struktuuriüksuste esindajad. Keskuse asjaajamise korraldamise eest vastutab peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja.

Tutvu Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskuse statuudiga.

Tegevused

Eesti laste isiksuse, käitumise ja tervise uuring (ELIKTU) on välja kasvanud Euroopa Noorte Südameuuringust, mis sai alguse juba aastal 1998. Hetkel osaletakse ELIKTU andmetega kolmes Euroopa teadusprojektis: Aggressotype; CoCA ja Eat2beNICE.

IDEFICS ja I-Family

Liiklusuuring

Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskuse eestvedamisel ja EL tõukefondide toel on tegutsenud kaks doktorikooli:
2005 - 2008 tegutses käitumis- ja terviseteaduste doktorikool (kaitsti 19 doktoritööd);
2009 - 2015 käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikool (kaitsti üle 90 doktoritööd).

Mõlema doktorikooli peamiseks eesmärgiks oli pakkuda doktorantidele lisavõimalusi õppe mitmekesistamiseks: korraldati intensiivkursuseid ja konverentse (sh traditsiooniks saanud aastakonverentse), toetati doktorantide interdistsiplinaarsete uurimistööde läbiviimist ning õppesõite välismaale.