Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi uueks juhiks valiti Kaja-Triin Laisaar

Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi nõukogu valis 14. detsembri koosolekul instituudi juhatajaks Kaja-Triin Laisaare.

Kaja-Triin Laisaar ütles, et Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut on oma põhiülesandeina välja toonud õppe-, teadus- ja arendustöö tegemise ning ühiskonnale peremeditsiini, rahvatervishoiu ja õenduse alal vajalike teenuste osutamise. „Julgen arvata, et kõrvalseisjale – inimesele väljastpoolt meie instituuti, olgu siis ülikooli sees või riigis laiemalt, on üldjoontes selge, mis on peremeditsiin ja õendus,“ ütles ta.

Laisaar sõnas, et nende instituudi magistriõppest kasvavad ka Eesti rahva tervise eest heaseisjad sotsiaalministeeriumis, terviseametis, Tervise Arengu Instituudis, haigekassas ja mujal. „Samas ma ei ole kindel, et kõigile kõrvalseisjaile on samavõrd selge, mis on rahvatervishoid. Tegu on omaette suure valdkonnaga, mille alla kuuluvad epidemioloogia, biostatistika, tervisedendus, keskkonnatervishoid, tervishoiuökonoomika ja -korraldus ja teised erialad, milles üksikisiku asemel on fookuses rahvastik. Seetõttu näen, et instituudi üheks ülesandeks on võimalikele koostööpartneritele ja ka avalikkusele rahvatervishoidu kui valdkonda senisest enam tutvustada,“ kõneles Laisaar. Ta lisas, et see võiks aidata Eesti avalikkusel paremini mõista, miks mõned inimeste tervist puudutavad otsused riigis tehakse eelkõige rahvastiku ja mitte iga konkreetse inimese heaolu silmas pidades.

Laisaare sõnul pole tal peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudis plaanis esialgu midagi ümber korraldama hakata, sest tublid inimesed teevad tublit tööd. „Kõigepealt tuleb inimestega rääkida, et aru saada, kes oma tegemistega kus on. Seejärel saab otsustada, milles tuge vajatakse ja mida muuta,“ ütles ta.

Laisaar peab oluliseks, et koroonapandeemia tõttu suuresti virtuaalseks muutunud tööalases suhtluses hoolega kaalutaks, kuidas töötajate aega optimaalselt kasutada – mida saavad arukad inimesed ise omaette ära teha ja milleks tasub ühiselt koosolekuks kokku tulla. „Samuti leian, et lisaks tavapärasele tööalasele suhtlusele tasub varasemast enam tundma õppima ja püüda mõista iga inimese olukorda, sealhulgas meeleolu ja tundmusi, et keegi kaugsuhtluse tõttu töiste tõkete ja tõrgetega võideldes üksi ei jääks.“

Selle mõtte lõpetuseks tsiteeris Laisaar pikaaegset tegevjuhti ja töökultuuri edendajat Melissa Daimlerit: – “Our work is not burning us out, how we’re working is.“
Kaja-Triin Laisaar lõpetas 1993. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. 2002. aastal sai rahvatervise magistrikraadi California Ülikoolis Los Angeleses ning 2016. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis oma doktoritöö. Tema teadustöö põhisuunad on terviseuuringud, rahvatervishoid ja epidemioloogia. Tartu Ülikoolis töötab ta alates 2009. aastast, praegu ravijuhendite metoodikakonsultandina ja teadurina.

Kaja-Triin Laisaare ametiaeg instituudijuhina  kestab 29. jaanuarist 2022 kuni 28. jaanuar 2025.

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave

Dekaan Margus Lember

Dekaan Margus Lemberi pöördumine

Tartu Ülikooli personaliosakond on uuendanud võrdse kohtlemise temaatikat käsitlevat veebilehte.

Ülikooli võrdse kohtlemise uuendatud veebileht sisaldab nüüd ka selgitavaid videoid