Seireuuring kinnitab, et ka kerget nohu tuleb võtta tõsise ohumärgina

Tartu Ülikooli teadlaste juhitava koroonaviiruse levimuse uuringu viimases seirelaines leiti, et täiskasvanud elanike hulgas võib olla keskmiselt 3900 nakatunut. Seda on pea poole rohkem kui oktoobri alguses. Viiruse levikule annab hoogu tõsiasi, et haigustunnused on sageli kerged, mistõttu ei osata haigust karta ja jätkatakse tavapärast elurütmi.

19. novembril lõppenud uuringuetapi vältel testisid teadlased juhuvalimi alusel ligi 2700 inimest ja leidsid kümme nakatunut. Selle põhjal hinnatakse, et koroonaviirusega on nakatunud ligi 0,4% täiskasvanud elanikest. Kui oktoobris võis rääkida valdavalt haigustunnusteta nakatunutest, siis nüüd oli olukord teine: pea kõigil neil olid tuntavad ülemiste hingamisteede viirushaiguse tunnused: köha, kurguvalu või nohu. Ometi ei osatud sellele tõsist tähelepanu pöörata.

Uuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda paneb südamele, et kuigi võime olla harjunud sügistalvisel perioodil nohust nina üsna tavapäraseks pidama, tuleb koroonaviiruse leviku tingimustes võtta seda kui üht ohumärki ja pöörduda perearstile. „Ilma testita pole võimalik aru saada, kas tegemist on hariliku sügisese nohu ja kerge kurguärritusega või koroonaviirusega. Kuna viimane on hästi nakkav, peaks püsima haigusnähtude ilmnemisel kodus ja vältima kontakte, muidu võivad nakatuda ka inimesed, kellel kulgeb haigus väga raskelt. Maski tuleks kanda ka lähikondlastega kokku puutudes, sest enamik nakatumisi toimub pereringis ja kahjuks ka töökollektiivides,“ selgitas Kalda.

Peale nende soovituste tuleks viiruse leviku pidurdamiseks pöörata tähelepanu ohutu vahemaa hoidmisele, teha võimaluse korral kaugtööd ja kasutada rahvarohketes kohtades HOIA mobiilirakendust.

Koroonaviiruse levimuse seireuuringut aitavad Tartu Ülikooli teadlastel läbi viia Kantar Emor, Medicum Eriarstiabi ja Synlab Eesti.


Rohkem infot uuringu kohta leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Lisateave: Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Lõpuaktus

Meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktus

Üliõpilane arvutiga

Infotehnoloogia osakond kutsub katsetama arvutiabi virtuaalset assistenti

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave