Erakogu

Arstiteaduskonna medali pälvisid Alan Altraja, Mare Saag ja Priit Kaasik

Möödunud reedel, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 391. aastapäeval anti valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal emeriitprofessor Mare Saagile, professor Alan Alrajale ning professor Priit Kaasikule. Samuti tunnustati teaduskonverentsi parimaid suulisi ettekandeid ja stendiettekandeid.

Hambaarstiteaduse instituudi emeriitprofessor Mare Saag pälvis medali pikaajalise panuse eest hambaarstiteaduse instituudi juhtimisel ja eriala populariseerimisel. Mare Saag sõnas tunnustust vastu võttes, et tal on olnud õnn töötada heas kollektiivis ja lõpuks ka uues õppebaasis, mida oodati aastakümneid. „Arstiteaduskonna medali saamine on mulle väga suur tunnustus ja märk sellest et minu pühendumine hambaarstide koolitamisele ja õppetöö keskkonna arendamisele pole jäänud märkamata. Soovin jätkuvalt osaleda instituudi ja kogu eriala tegemistes.“

Kliinilise meditsiini instituudi kopsukliiniku juhataja ja pulmonoloogia professor Alan Altraja sai medali pühendunud töö eest arstiteaduse eriala lõpueksami korraldamisel ja kliinilise meditsiini doktorikooli ning arstiteaduskonna päevade teadukonverentsi hindamiskomitee juhtimisel.

Professor Alan Altraja ütles tunnustust vastu võttes, et medal on arstiteaduskonna ja valdkonna suurim tunnustus. „See on nagu olümpiamedal ja jääb mulje, et kõrgemale enam minna ei saa. Vaadates varasemaid auväärt medalisaajaid, näiteks professor Raivo Uibot ja Riina Kallikormi eelmisel aastal, saan tõdeda, et mina olen natuke vähem ülikoolis töötanud. See tähendab, et on vaja veelgi panustada ning kui jätkub õnne ja tervist, panustan heal meelel veel palju aastaid.“

Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi funktsionaalse morfoloogia professor Priit Kaasikut tunnustati medaliga sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi ning kehakultuuri teaduskonna  kauaaegse juhtimise ning tasakaaluka ja tõhusa panuse eest struktuurimuudatuses. Kaasiku sõnutsi on arstiteaduskonna medal suur au ja tunnustus. „Kuna medali statuut ütleb, et medal antakse isikule, siis ei saa seda anda sporditeaduste ja füsioteraapia instituudile, mis tegelikult peaks olema selle medali saaja. Instituut on kahtlemata rikastunud meditsiiniteaduste valdkonna kogemuse kaudu, aga samaväärselt või isegi rohkemalt on meie instituut rikastanud ka valdkonda. Tõenäoliselt ei oleks ilus medalit tükikesteks saagida, aga kasvõi ülekantud mõttes on sellest medalist tükike igale meie kolleegile,“ rääkis Kaasik.

Kaasik lisas, et ehmatav on ennast leida auväärses nimekirjas, kus on eranditult oma erialade liidrid ja erialade ning ülikooli eestkõnelejad, ka väljapoolt arstiteaduskonda. „Samas puudutab omamoodi olla ühes nimekirjas Tartu linna aukodaniku ja eesti Vabariigi elutööpreemia laureaadi, meie vilistlase Martin Kutmaniga.“

Samuti tunnustati teaduskonverentsi parimaid ettekandeid ja postreid. Žürii esimees, meditsiinilise mikroobiökoloogia professor professor Reet Mändar ütles, et hindamine oli keeruline, sest kõrgetasemelisi töid oli palju.

• Parim doktorantide suuline ettekanne (700 €) – Kaisa Teele Oja “Bialleelsed funktsioonikaoga muutused WBP4 geenis põhjustavad arengu mahajäämusega sündroomi”
  • Parim üliõpilaste suuline ettekanne (700 €) – Lisanna Põlluaas “Muskulaarsed titinopaatiad Eestis”
  • Parim arst-residentide, arstide ja teadurite suuline ettekanne (700 €) – Kristiina Rull “Geneetilised leiud väärarendite korral Eestis 2020. aasta andmete põhjal”
  • Parim doktorantide postri tutvustus (500 €) – Hanna Kadri Laas “Vankomütsiinravi kontsentratsiooni monitooring TÜ Kliinikumi intensiivravi osakondades”
  • Parim üliõpilaste postri tutvustus (500 €) – Asya Esin Aksoy “Wfs 1 expression in the trigeminal system and volumetric analysis of total brain and cerebellum in a rat model of Wolfram Syndrome”
  • Parim arst-residentide, arstide ja teadurite postri tutvustus (500 €) – Darja Lavõgina “Onametostat vähendab glioblastoomi rakuliinide elulevust ja proliferatsiooni  nii normoksilistes kui ka hüpoksilistes tingimustes”

Samuti autasustati ajakirja Eesti Arst ja Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi artiklikonkursi „Minu esimene publikatsioon“ parimaid Neinar Seli stipendiumiga, mille said Mari-Liis Männard, Marie Elise Soomre ja Lisanna Põlluaas.

Tartu Ülikooli Kliinikumi teadustöö preemia parima kliinilise suunitlusega teadustöö eest sai teise kursuse arstiteaduse üliõpilane Kadri Liis Laas.

MTÜ Vaprusehelmete stipendiumi pälvisid onkoloogia arst-resident Polina Gladkova ja neljanda kursuse arstiteaduse tudeng Marie Helene Puurand.

Parima hambaarstiteaduse praktikabaasi tunnustuse sai Kuressaare CityClinics, tunnustuse võttis vastu kliiniku tegevjuht Lauri Soopalu.

Arstiteaduskonna medal on valdkonna kõrgeim autasu. Medalisaajad kanti ka arstiteaduskonna auraamatusse. Arstiteaduskonna medalid, teaduskonverentsi tunnustused ja stipendiumid anti üle 13. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimunud dekaani vastuvõtul.

Teaduskonverentsi publik

Ootame teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile!

Veebiseminar: teadmussiirdedoktorantuur

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond korraldab veebiseminari, et tutvustada teadmussiirdedoktorantuuri eesmärke ja võimalusi selles osaleda.
Valmisid õppematerjalid ja poliitikasoovitused kliimamuutuste tervisemõjudest