Pexels

Seireuuring annab ettekujutuse suvisest koroonaolukorrast 14. juuniks

Tartu Ülikooli juhitava koroonaviiruse levimuse seireuuringu viimane etapp enne suvist pausi toimub 1.13. juunini. Uuring aitab saada tõenduspõhise pildi koroonaviiruse levimuse hetkeolukorrast täisealises elanikkonnas. Seire käigus tehtav viirusevastaste antikehade uuring annab ülevaate immuunsuse kujunemisest ühiskonnas.

Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul on praegune etapp oluline selleks, et saada aimu, milliseks kujuneb viiruseolukord eelolevatel suvekuudel. Samuti määratakse seekordse etapi käigus positiivse testitulemuse andnud proovides viirusegenoomi järjestus, mis annab teavet eri viirusetüvede levikust.

Uuringus osalemine

Seireetapi vältel kutsutakse juhuvalimi alusel uuringus osalema umbes 2500 täisealist inimest. Uuringufirma Kantar Emor küsitleb osalisi telefoni teel. Küsitletutele saadetakse proovivõtuaja broneerimiseks veebilink või helistatakse avaliku testimise kõnekeskusest, mille tööd korraldavad Medicum ja Synlab. Sel moel lepitakse kokku aeg sobivasse testimispunkti tulekuks. Kuna viiruselaine on taandumas, on avalike testimispunktide hulka vähendatud. Seekordse seireetapi testimispunktide info leiab uuringu veebilehelt.

Testimispunktis võetakse koroonaviiruse proov ninaneelust ja samas saab anda veeniverd viirusevastaste antikehade hulga määramiseks. Proovivõtt vältab umbes 10 minutit. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimega inimesed saavad tellida koju testimisbrigaadi.

Testi tulemustest teavitatakse osalenut kolme päeva jooksul. Tulemused kantakse patsiendiportaali. Positiivse viiruseproovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringut teeb Tartu Ülikooli laiapõhjaline teadusrühm koostöös Synlab Eesti, Medicumi ja Kantar Emoriga. Rohkem infot koroonaviiruse antikehade määramise kohta on koroonatestimise kodulehel. Koroonaviiruse levimuse seireuuringu info leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Infopäeval tutvustatakse Euroopa Liidu tervisetehnoloogia hindamise määrust

Infotunnis tutvustatakse Euroopa Liidu tervisetehnoloogia hindamise määrust

Kopsuvähi sõeluuringu alane koostöö Euroopas

Eesti lapsed näevad televisioonis liiga palju ebatervislikke toidu- ja joogireklaame